Ogród lub balkon przyjazne pszczołom – od czego zacząć?
Roślin przyjaznych pszczołom, czyli dających pszczołom pyłek i nektar, jest naprawdę bardzo dużo. Każdy może znaleźć coś dla siebie – zarówno do dużego ogrodu, jak i do niewielkiej skrzynki na balkonie. Ten ogromny wybór może też przytłaczać – od czego zacząć? Które rośliny wybrać? Zapraszamy do lektury i zapoznania się z naszymi materiałami – pomóc pszczołom może każdy z nas, to naprawdę proste!
Pełną listę roślin wraz z kalendarzem ich kwitnienia można znaleźć tutaj. Podzieliliśmy ją na trzy grupy roślin: rośliny jednoroczne i byliny, rośliny dzikorosnące oraz drzewa i krzewy. W pierwszej grupie znajdziecie kwiaty ozdobne, które z łatwością można zakupić w sklepach ogrodniczych w sezonie. Rośliny dzikorosnące to te, które nieraz uważamy za chwasty i kosimy je, podczas gdy są one cennym źródłem pokarmu dla pszczół. Warto dać im szansę, nawet jeśli tylko w niewielkim zakątku.
Wybierając rośliny, warto zwrócić na termin ich kwitnienia. Pszczoły są aktywne o różnych porach roku – od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Przez cały ten czas poszukują pokarmu, najtrudniej jest im go znaleźć na początku i pod koniec sezonu, choć niekiedy nawet czerwiec może być ubogi w pokarm (np. w wyniku długotrwałej suszy). Dlatego też dbajmy o to, aby w naszych zakątkach stworzyć taśmę pokarmową. Taśma pokarmowa to taki dobór roślin, by cały czas jakieś kwiaty dawały pszczołom pokarm. Aby ułatwić dobór takich gatunków, stworzyliśmy dwie ulotki – dla posiadaczy ogrodów i balkonów. Można znaleźć tam propozycje i zdjęcia kwiatów, a dzięki czytelnemu terminarzowi będziemy mieć pewność, że pszczoły przez cały sezon znajdą u nas pokarm.
Nic jednak tak nie pomaga, jak inspiracje! Warto od nich zacząć, jeśli jeszcze nie mamy pomysłu na swój pszczeli zakątek. Jakie gatunki posadzić, jak je ze sobą dobrać? Sprawdźcie koniecznie nasze propozycje w artykule „Inspiracje kwiatowe” . Możecie też zobaczyć, jak wyglądają balkony i ogrody naszych Obserwatorów na Facebooku (a przy okazji polubić nasz profil – o, tutaj). Zebraliśmy najciekawsze propozycje w artykule, więcej zdjęć znajdziecie w komentarzach pod naszymi postami. To prawdziwa skarbnica pomysłów, porad i ciekawych historii.
Jest jeszcze jeden aspekt, o którym warto pamiętać kierując się do centrum ogrodniczego po sadzonki i wybierając nasiona. Wiele gatunków roślin, które uprawiamy w ogrodach jest obcych dla naszej flory. Spośród nich, niektóre gatunki są określane jako inwazyjne. Mogą one zagrażać lokalnej florze, nierzadko są też krótkim i sezonowym źródłem pokarmu dla owadów. Więcej o roślinach inwazyjnych można przeczytać w naszym artykule , a także w publikacji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, którą serdecznie polecamy. Pamiętajmy że pomagać należy odpowiedzialnie, z myślą o środowisku, którego wszyscy jesteśmy częścią.
Jeśli posadziliście już rośliny w swoich ogrodach i na balkonach – pamiętajcie, aby zgłosić je do naszego programu. Wspólnie posadźmy drugi milion roślin dla pszczół, pokażmy że razem możemy więcej!