Jak możesz pomóc?

Najlepiej, tworząc bazę żywieniową dla pszczół – czyli sadząc nektarodajne kwiaty! 

A kiedy już to zrobisz, zarejestruj je na naszej stronie. Dzięki temu wyraźnie zobaczymy, ile dobrego zrobiliśmy już razem dla pszczół!

Od czego zacząć?

Wybierz kwiaty
Z listy kwiatów przyjaznych pszczołom wybierz te które chcesz zasadzić.
Zasadź kwiaty
Na balkonie, działce, a może w ogrodzie? Wybierz miejsce i posadź kwiaty.
Zgłoś kwiaty
Przejdź do formularza i zgłoś zasadzone kwiaty. Napisz nam również, ile ich jest.

Zgłoś posadzenie kwiatów przyjaznych pszczołom

Posadziłaś/eś kwiaty przyjazne pszczołom? Świetnie! Wypełnij formularz. Razem osiągnijmy cel 6 milionów kwiatów dla pszczół!

Dane osobowe

Informacje o kwiatach

Jeśli posadziłaś/eś też drzewa lub krzewy przyjazne pszczołom, możesz dodać je do licznika. Najprawdopodobniej dostarczą one pszczołom więcej pokarmu niż pojedyncza sadzonka, dlatego dla drzew przyjmij symboliczną liczbę 10 kwiatów, a dla krzewów 5 kwiatów.
Dodanie zdjęcia (dalej: utwór) jest równoznaczne ze złożeniem przez zgłaszającego oświadczenia, że przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do utworu i jest wolny od wad fizycznych i prawnych oraz roszczeń podmiotów trzecich oraz że zgłaszający ponosi odpowiedzialność z tytułu roszczeń osób trzecich, wynikających lub związanych z zamieszczeniem utworu w lub jego wykorzystywania przez Bunge Polska sp. z o.o.. Jednocześnie zgłaszający oświadcza, że wyraża zgodę na wielokrotne, nieograniczone czasowo i terytorialnie oraz nieodpłatne korzystanie w całości jak i w dowolnie wybranych fragmentach z utworu przez Bunge Polska sp. z o.o. jak również przez podmioty wskazane przez niego na wszystkich znanych polach eksploatacji, a w szczególności wymienionych w art. 50 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Inne sposoby pomocy pszczołom

Sadź kwiaty przyjazne pszczołom.

Rośliny dające pszczołom pyłek i nektar kwitną od wczesnej wiosny do jesieni. Obfitują w różne formy, kształty, kolory i odmiany – wybór jest ogromny! Wybierz kwiaty przyjazne pszczołom z naszej listy.

Unikaj inwazyjnych roślin.

W ogrodzie sadź rodzime gatunki roślin, unikaj inwazyjnych (np. nawłoć kanadyjska, robinia akacjowa). Choć czasem dają pszczołom pokarm, przed i po ich kwitnięciu pszczoły nie znajdą pokarmu.

Zapewnij pszczołom pokarm przez cały sezon.

Projektując sadzenie roślin, zadbaj o to, by kwitły od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Zapewnia to pszczołom tzw. taśmę pokarmową, dostarczając pyłek i nektar przez cały sezon.

Dbaj o trawy i łąki.

Nie wypalaj traw, łąk ani suchych części roślin. Płomienie mogą zniszczyć gniazda pszczół i inne gatunki zwierząt oraz stanowić zagrożenie dla ludzi. Suchą roślinność można wykorzystać do tworzenia domków dla zapylaczy lub na kompost.

Dbaj o naturę, projektując swój ogród.

Stosuj naturalne nawozy i środki ochrony roślin, dbając o środowisko. Działaj zgodnie z zasadami ekologicznego ogrodnictwa, aby chronić pszczoły i inne organizmy.

Dbaj o nawodnienie pszczół.

Zapewnij poidełko dla pszczół, umieszczając płytki pojemnik z wodą. Regularnie wymieniaj i uzupełniaj wodę, a dodatkowo użyj kamieni i patyczków, aby zapewnić owadom bezpieczne miejsce do picia.

Zbuduj schronienie dla pszczół.

Buduj i powieś bezpieczne schronienie dla pszczół. Samotnice korzystają z różnych konstrukcji, możesz je stworzyć z naturalnych materiałów.

Stwórz bombę nasienną.

To idealny sposób na ukwiecenie nieużytków. Wybierz nasiona roślin pyłko i nektarodajnych, zmieszaj z glebą, wysusz i gotowe!

Edukuj otoczenie.

Zachęć rodzinę, przyjaciół i sąsiadów do posadzenia roślin przyjaznych pszczołom. Opowiedz o potrzebach pszczół i pokaż, jak mogą pomóc.
O programie

Pomagamy pszczołom od 2011 roku!

„Z Kujawskim pomagamy pszczołom” to jeden z pionierskich programów poświęconych pszczołom. Misją programu jest edukacja i inspirowanie do podejmowania realnych działań na rzecz tych zapylaczy. Zobacz, jak wiele zrobiliśmy już razem dla pszczół!